Arama

"Dershane, Etüd Merkezleri & Kurslar"

aramanızda 217 sonuç bulundu.
5 km
Cihazda bu site için lokasyon desteği kapatıldığından bu işlev kullanılamaz. Cihaz ayarlarından lokasyon desteğini açarak tekrar deneyebilirsiniz.
İlçe / Semtİl Seç

Arama kriterlerine uygun sonuç bulunamadı.

Yapmış olduğunuz seçimlerden birini ya da birkaçını temizleyerek sonuç elde edebilirsiniz.
Seçtiklerimi Göster

Dershane, Etüd Merkezleri & Kurslar

Daha fazla

Eğitim sistemimiz çokça eleştirilen ve sık sık değiştirilen bir yapıdadır. Rekabetçi ve ezberci olduğu iddiaları en çok eleştirinin yöneldiği konulardır. Eleştirilere ne derece hak verilir bilinmez ama eğitim sistemimizin yardımcı kaynaklar, ekstra dersler ve fazla çalışma gerektirdiği bir gerçektir. Dershaneye, etüt merkezine ya da özel derse gitmeyen bir öğrencinin başarılı olması neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bunun için ilk akla gelen çözüm dershanelerdir. Dershaneler özellikle öğrencilerin okul derslerinden ziyade ÖSYM tarafından yapılan sınavlara hazırlama konusunda uzman kuruluşlardır. Ayrıca dershaneler bu konuda çok tecrübe sahibidir. İyi dershaneler sınavlarda çıkacak soruları birebir olarak önceden tahmin edebilmektedir. Dershanelerle ilgili diğer bir konu da rehberlik servisleridir. Öğrenciyi mental anlamda da sınava hazırlayan dershaneler kesinlikle rehberlik hizmeti olmayan dershanelere göre daha başarılıdır. Rehberlik servisinin öğrenciler için diğer bir katkısı düzenli ve programlı bir çalışma için planlamalar yapılmasıdır. Böylelikle öğrenciler hem zamanı verimli kullanır hem de her derse gereken oranda ağırlık verir. Üstelik sınav takvimine göre konular bitirilir ve tekrarlar için ya da deneme sınavları için ek süreler bırakılır. Dershane ücretleri genellikle, dershanelerin başarı yüzdelerine göre değişir. Örneğin üniversite sınavını kazandırma oranı %100’e yakın dershaneler daha pahalı olmaktadır.

Etüt merkezleri ise dershane mantığıyla çalışan ama dershanelere göre düşük mevcutlu eğitim kurumlarıdır. Mevcudunun düşük olması ile birebir eğitim verebilir ve böylelikle öğrenci ile daha iyi irtibat sağlayabilirler. Benzer şekilde birebir eğitim veren diğer yapı ise özel derslerdir. Zaten özel ders ilanına herkes bir şekilde denk gelir. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bölgelerde bu ilanlar daha fazladır. Kurs süresi boyunca öğrenciye ayrılan karşılıklı süre diğer dershanelere göre daha fazla olur. Ders saatleri esnetilebilir, öğrencilerin durumuna göre bazı durumlar haftalık dersin günü değiştirebilir. Bu yönden dershanelerden avantajlıymış gibi görünürken dershaneler de sürekli çalıştıkları yayın organlarının alternatif testlerini ve sınavlarını öğrencilere ulaştırması bakımından etüt merkezinden daha avantajlıdır. Kursların genel özelliği eğitime yardımcı olmaları ve gerekli olduğu durumlarda öğrencilerin okul sınavlarından önce de ek dersler koyarak onların başarısına katkı sağlamasıdır. Çünkü okul sınavları ders notlarına direkt etki eder ve ders notları da ÖSYM'nin sınavlarında ek puanlar alınmasını sağlar.