Arama

"Boya, Alçı & Kartonpiyer"

aramanızda 1.644 sonuç bulundu.
5 km
Cihazda bu site için lokasyon desteği kapatıldığından bu işlev kullanılamaz. Cihaz ayarlarından lokasyon desteğini açarak tekrar deneyebilirsiniz.
İlçe / Semtİl Seç

Arama kriterlerine uygun sonuç bulunamadı.

Yapmış olduğunuz seçimlerden birini ya da birkaçını temizleyerek sonuç elde edebilirsiniz.
Seçtiklerimi Göster

Boya, Alçı & Kartonpiyer

Daha fazla

Duvar boyaları zamanla özgün rengini kaybeder ve genellikle soluk bir renge bürünür. Duvarların rengini en çok etkileyen faktörlerin başında ısınma gereçleri gelir. Genellikle sobaların boyanın rengini soluk veya mat yaptığı düşünülür ama kalorifer de benzer bir etkiyi yapar. Bunun dışında nem de duvarlardaki boyaların rengini değiştiren başka bir faktördür. Boya evi gösteren baş aktörlerden birisi olduğu için periyodik olarak yenilenmelidir. Türkiye’de hemen her çeşit boya kullanılır. Bunların başlıcaları plastik boya, su bazlı boya, yağlı boya ve silinebilir boya şeklinde sayılabilir. Boyalar arasındaki temel fark hava geçirgenliğidir. Özellikle tavanlarda hava geçirgenliği daha fazla olan boyalar tercih edilir. Ayrıca son yıllarda piyasaya giren ve kullanımı hızla artan nano teknoloji özellikli, kendi kendini temizleyen boyalar bulunmaktadır. Nano teknoloji özellikli boyalar ışık yardımıyla kendi kendini temizler. Özellikle bu bakımından plastik boyalar ile benzerlik gösterir. Bununla birlikte malzeme kalitesi ne olursa olsun, uygulayanın becerisi çok önemlidir. Boyacı hem doğru boyama tekniğini uygulamalı hem de boya- su karışımını doğru orantılamalıdır.

Alçı, alçı taşının 150 santigrat derecenin biraz üzerinde pişirilmesiyle elde edilen su ile karıştırıldığında çabucak donan bir dekorasyon malzemesidir. Genellikle süslemeler ve kabartmalar için kullanılır. En çok görüldüğü yerler odaların tavanlarıdır. Kağıt bazlı alçılar ise alçıpan olarak da ifade edilen bir çeşit alçı malzemesidir. Alçıpan kolay kırılabilir ve hafif bir duvar malzemesidir. Özellikle evlerin tavanlarına aşırı yük bindirmediği için tercih edilir. Tıpkı boyama işinde olduğu gibi alçıpan ustası da işini hakkıyla yapan, alanında mahir bir kişi olmalıdır. Bunun yanında alçı dişçilik, heykelcilik ve tarım alanında da kullanılır.

Kartonpiyer bir dekorasyon malzemesi olarak en çok kornişlerin ön tarafında kullanılır. Tavan ile duvarın birleşim yerini kapatan kartonpiyerler de genellikle içi strafor malzemeden oluşan alçı kalıplarıdır. Evlerin kuru bölgelerinde tercih edilmelidir. Çünkü nemli ortamlarda parçalanma ya da rengini kaybetme gibi durumlar yaşanabilir. Ayrıca son dönemde özellikle spot ışıklardan yaralanılarak oluşturan ev tipi aydınlatmalar kartonpiyerler ile gizlenmektedir. Bu durum bir de duvarların kullanılan spot ışığının renginde görünmesini sağlamaktadır. Çünkü kartonpiyer ışığın dağılmasını engeller ve sadece duvar boyunca uzanmasını sağlar.